2012. október 14.

We give this life to our Children

Dirgesingernek

Tizenhárom éves korom óra álmodom gyerekszületéssel. A legelső álmomban annyi idős voltam, mint akkor valójában, és bicikliztem hazafelé. Tudtam, hogy kb. három hónapos terhes lehetek, és nagyon nagy a gáz. Miközben tekertem a betonúton, azon gondolkoztam, mit tehetnék így hetedikesként, mit adhatnék egy gyereknek, ha még magamról se tudok gondoskodni. Ordított bennem a kilátástalanság és a kétségbeesés.
A következő álmomban a hatodik-hetedik hónapban járhattam. Piros póló feszült a nagy hasamon, a hajam kontyba volt tűzve, így álltam egy erdőben, és sütött rám a napfény. Boldog voltam. Ekkor valójában tizenöt-tizenhat éves lehettem.
Tizennyolc évesen álmodtam először, hogy szülök. Akkor még nem láttam a gyerekemet, csak álltam egy buszmegállóban és éreztem, hogy mozgolódik bennem, valaki sikít, aztán mentőt hívnak. Következő kép a kórházi ágyon, ahol egy idegesítő nő beszél hozzám, de kit érdekel, nekem épp gyerekem születik. Ekkor idáig álmodtam.
Az azutániban (egy évvel később) nagyon csúnya, sötét hajú, kék szemű kisfiam jött világra, koraszülött és beteg volt. Aggódtam érte. Azt sem lehetett tudni, életben marad-e, sem azt, hogy milyen sérülés érte. (Talán oxigénhiány.) Engem nem zavart, hogy esetleg lesz egy "hülye" vagy "nyomorék" gyerekem. Mások - rokonok - sipítoztak, onnan esett le, hogy valami gond van. Nagyon szerettem őt, és minél több időt akartam vele tölteni, mert valahogy úgy éreztem, az többet ér mindenféle kórházi kezelésnél. Így az állapota ellenére hazahoztam, és lefektettem az ágyamra. Nem mozgott. Annyira pici és törékeny volt, az arcát pedig fájdalom torzította el. Én pedig csak odabújtam mellé, és magamhoz szorítottam, és éreztem, hogy a kicsi testét elengedi a görcs, megnyugszik és lassan álomba merül. Aztán másnap lett, megérkezett a nagyanyám, és közölte, hogy nincs is ennek a gyereknek semmi baja. Tényleg jobban nézett ki addigra.
Tavaly egészséges kisfiam született - álmomban. Nagyon szép arca volt (sötét haj, kék szem), és iszonyatos sebességgel fejlődött. Testileg baba volt, de kb egy nap alatt megtanult folyékonyan beszélni és valami elég komoly dologról dumáltunk. És nem szólított anyának. Sehogy se szólított. Csak beszélgettünk. Mint két barát vagy ilyesmi. Nem is volt igazán érdekes, hogy én vagyok az anyja.

2012. október 1.

Mondd, miért nem írsz soha...

... vidám dalt?

Hát most írok, mert összességében hatékony és boldog néhány napot tudhatok magam mögött. Száradó ruhák ide vagy oda.

Pénteken melóból szinte azonnal szaladtam egy előzetesen punknak meghirdetett koncertre (amely programról kb aznap de. 10-kor szereztem tudomást), és egy szóval nem is tudnám jellemezni milyen volt. Poén. Felemelő. Szabad. Mosolygós. Hard. Az, hogy a zene nem volt punk, én meg úgy ugráltam rá, mint akit megvágott a 220 V, ez volt a vicces része. Meg az, hogy egy csomó "új" embert ismertem meg, és szinte minden archoz egy-egy régi sztorit tudtam kapcsolni.
Mosolygós az volt, ahogy a zenekar örült a tombolásnak, amit kemény 2 fővel karöltve lebonyolítottunk. Meg ahogy tigriskedtek a színpadon. És az is, hogy vasárnapig nem tudtam mozgatni a nyakamat.
Felemelő volt a találkozás és az elköszönés, hogy végre el tudtam köszönni.
A ráadást pedig az adta, hogy amikor másnap 5:30-kor megszólalt az ébresztőórám, meg voltam róla győződve, hogy A) egy régi barát B) a legjobb barátnőm C) egy tegnap este megismert arc hív telefonon, hogy nyomás bulizni. Mint egy őrült felugrottam az ágyból, és még a látásom se tisztult ki, már a telefonom után kutattam, miközben azt hajtogattam magamban "ne tedd le, ne tedd le", és el is csodálkoztam, milyen sokáig csörög. Aztán mégsem találtam meg, "letette", én pedig csak mikor előkotortam a táskám aljáról a telefont, akkor jöttem rá, hogy az valójában az ébresztőm...

Hétvége - alvás

Hétfő 5:30-kor kelés. Néha úgy érzem, két emberinek nevezhető ébredési időpont van az életemben. Az egyik a fentebb említett 5:30, a másik 8:00.
De legalább mindent elintéztem, amit kell, és már csomagolok javában. Illetve írom a Tóth Árpád tüdőbajáról szóló kiselőadásomat. Egész jó. Lesz. Remélem. Holnap viszont tényleg a pakolászásnak szentelem magam. Meg a listaírásnak.

Úgy örülök, hogy valamilyen formában még tudtam beszélgetni azokkal, akikkel szerettem volna, mielőtt indulok. Sokat jelent... remélem, nekik is tudtam belőle adni egy kicsit.
(Kár, hogy ekkora sablon ez, meg nyálas is, és már ezerszer elkoptatták az ilyen szavakat...)

Segítség!!!

Ez egy gonosz és kicsinyes poszt lesz, mert annyi szép dolog történt ma, mégis van arcom erről írni... de ha egyszer aljasul elcseszi az ostobaságaival...

Hazaérek reggel fél 10-kor. A lakás a feje tetején. Halmokban áll a mosatlan edény, ruha, stb. A padló szürkés árnyalatban játszik, helyenként fekete. A serpenyőmet nem tudja használni, most is odaégetett valami sz*rt, elmosni meg már nem volt képes.

Délután többek között azon gondolkoztam, milyen sorrendben mossak-főzzek-takarítsak, hogy a leglogikusabb legyen. Elkezdem a mosással. Hazaér. (Megj.: két hete kimosta az én cuccaimat is, amit én mint valami elb*szott anyuka, boldog mosollyal fogadtam, amiért végre megmozdította magát, és nem nekem kell. Nem az volt az első kérdésem, hogy hány fokon mosta ki a birkaszőrből kézzel kötött, amúgy gyapjú, pamut és selyem betétekkel tarkított pulóveremet - remélem, érzékletes voltam...Komolyan örültem neki. Azért sem ordítoztam, amiért volt pofája hozzányúlni a cuccaimhoz. Pedig a kutya nem kérte. Nem, én örültem, mert valószínűleg idióta vagyok. Megj. vége.) Kimosom két darab ruháját - mind a kettő fekete, nehogy befogja az ÉN galád bármim az Ő szuperkényes bármijét.
Hazaér. Mondom neki, beraktam két pulcsiját az enyémekhez, mert úgy lett tele a gép.
Reakció: Elsápad. Megdermed. Elhaló hangon kérdi: - Melyik kettő?
Én: - Egy fekete pulcsi meg valami csillogós fekete.
Ő: - De hát nem láttad, hogy azt harminc fokon lehet csak mosni, negyvenen nem?! És ki is centrifugázod?
Odalép a mosógéphez, megállítja, hisztérikusan kikotorja belőle a két ki*szott pulóverét. Szóbeli megnyilatkozás:
- Kiakasztom őket a szárítóra.
Én: - Nem csavarod ki?
Ő: - Nem, mert akkor kinyúlik.
Kérdés magamban: - Ha víztől csöpögősen kirakod a szájba vágott szárítókötélre, attól nem nyúlik ki?
Ehelyett hangosan: - Az én cuccaimat azért visszatennéd a mosásba?
Ő: - Így nem jó?
Én: - Nem, mert szerdán utazom, és így nem szárad meg semmi.

Csak egy példa... csak egy. Mindenre ilyen k*rva igényesek vagyunk, csak tudnám, akkor miért én nyalom föl állandóan a lakást?!

Mindjárt írok boldogabbat is.